Ślubne bukiety kwiatowe


Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Ten szczególny dzień chcemy spędzić z rodziną, wyglądając i czując się wspaniale. Jednak organizacja wesela może przysporzyć wielu problemów. Problematyczny jest wybór miejsca uroczystości, jedzenia, wybranie zaproszeń dla gości, sukni ślubnej, a także odpowiedniego bukietu, który idealnie będzie dopełniał strój panny młodej.

Polecamy: profesjonalna organizacja ślubów i wesel Poznań.

Bukiety ślubne pojawiały się już w starożytności. Kobiety przyozdabiały się kłosami zbóż, a w Grecji i Rzymie przyszli małżonkowie nosili na szyjach kwietne girlandy, aby zapewnić sobie dobrobyt, przynieść powodzenie i płodność. Dodatkowo wiązanki te miały bardzo intensywny zapach, co miało odganiać złe duchy, a w praktyce maskowało efekty braku higieny, gdy dostęp do bieżącej wody był ograniczony.
Bukiety kwiatowe, które panna młoda trzyma w ręce pojawiły się dopiero w czasach romantyzmu. Były to świeże kwiaty przewiązane wstążką, bardzo proste w wykonaniu. Później modne stały się ciężkie, rustykalne bukiety, następnie te w kształcie półkuli, a na końcu spływające w dół lub będące samymi płatkami kwiatów.
Współcześnie wiązanki ślubne są bardzo zróżnicowane, od naturalnych, składających się z polnych roślin do bardzo eleganckich, w klasycznym kształcie i kolorze.
Zdarza się tak, że dany rodzaj i barwa kwiatów staje się motywem przewodnim całego wesela, dlatego warto poświęcić szczególną uwagę ich symbolice. Przykładowo lilia oznacza niewinność, czystość i poważne zamiary, tak samo jak biały goździk. Słonecznik to radość i optymizm, tulipany oznaczają ogromną miłość, a konwalie delikatność.
Trzeba także pamiętać o tym, że symbolika kwiatu może ulegać zmianie wraz z jego kolorem. Najpopularniejsza czerwona róża oznacza miłość, błękitna wierność, ale różowa przyjaźń i wdzięczność, a już herbaciana zdradę. Doświadczeni floryści posiadają wiedzę na ten temat i zapewne doradzą nam w kwestii wyboru kwiatów.
Niezależnie od tego, na jaki bukiet ślubny się zdecydujemy, najważniejsze jest to, aby to nam się podobał i pasował do naszego stroju oraz charakteru.

Zobacz także jak wygląda zakladanie ogrodów Kraków.